HomeNieuws uit SurinameVan Samson: "We moeten gaan naar het aspect van gekozen dc’s"

Van Samson: “We moeten gaan naar het aspect van gekozen dc’s”

KAM Thuiszorg

-

WK 2026

Het is volgens VHP-parlementariër Cedric van Samson belangrijk dat Suriname overstapt naar het aspect waarin districtscommissarissen niet door de politiek worden benoemd, maar ook gekozen worden door de lokale bevolking. Hierdoor zal ook het aantal landelijke dc’s beter zijn, omdat gebieden dan over een specifiek aantal stemmen moeten beschikken om daar een dc te kunnen plaatsen. Het voordeel volgens de VHP’er is ook dat de burgervader of burgermoeder dan iemand zal zijn die zelf uit dat gebied afkomstig is.

“We moeten gaan naar het aspect van gekozen dc’s. Soms moet je als dc ook een bepaalde connectie met de mensen hebben en het gebied kennen. Maar als je geen affiniteit met de mensen hebt, dan is het werk van een burgervader of burgermoeder wel anders. Want dan ben je vader of moeder van kinderen die je niet kent”, zei Van Samson op TBN.

Begin september zijn er 21 dc’s benoemd om de tien districten te helpen besturen. De pas geïnstalleerde dc’s die geen bestuurlijke ervaring of scholing hebben, worden de komende twee tot drie maanden begeleid en getraind door gewezen dc’s.

Uit de groep nieuwe dc’s zijn vijf van hen gewezen parlementariërs. Het gaat om Obed Kanapé, Ruchsana Ilahibaks, Marlon Budike, Rajiv Ramsahai en Patrick Kensenhuis. Voor Van Samson lijkt dit meer op de oude politieke cultuur waarin dingen zijn gedaan om extra posten te creëren ter accommodatie van politieke partners. Vooral het opsplitsen van bepaalde districten in drie regio’s gaat bij hem niet op.

Volgens de parlementariër is het belangrijk om eerst te weten wat de taken zijn van een districtscommissaris. Aan de andere kant is het ook moeilijk om dc’s te beoordelen wanneer de ene een gebied onder zich heeft dat bestaat uit tienduizend mensen, terwijl de andere een gebied beheert van 40.000 mensen.

“Hoe is die verdeelsleutel gemaakt? Want een dc werkt voor mensen. Je plaatst een dc niet voor bos, bergen en rivieren. In het kader van de decentralisatie… wat zal dan ook het budget zijn voor elke dc?”, aldus de VHP’er.

shop now
11 en 12 september

6 REACTIES
  1. Heer van Samson. Ik ben het vaak niet met u eens, maar dit vind ik een prachtig idee. Ook ik heb dit vaker gezegd. Mijn stem is politiek nooit gehoord; uw stem wel, maar dan moet je dit idee grondwettelijk loskoppelen van de politiek en dat is net als bij het wijzigen van het kiesstelsel het grote probleem.
    Ook het vaker benoemen van een goede DC gaat tot tot de mogelijkheden behoren en wie kan dat het best beoordelen. Juist, ja. De districtsbewoners. Dus het einde van politieke benoemingen/en vervangingen van goede door slechte District Commissarissen is nog lang niet in zicht. De inwoners van een district mogen nog steeds niet zelf bepalen wie hun burgervader of – moeder mag zijn.
    Sari tori.


    Rapporteer een reactie
  2. Is van Samson tegenwoordig de woordvoerder van de VHP!? De rest hoor je niet! Elke dag is er wel een nieuw bericht, met uitspraken van deze kneus! Laat je niet voor het karretje spannen hr. V.Samson…! Laat de huidige coalitie hun werk doen en laten Gajadien, Jogi, Mathoera, Santhoki enz de confrontatie gaan zoeken met de nieuwe regering. Je weet dat je je in een wespennest bevindt!

    Een goede manager kan en mag elders vandaan komen om te voorkomen dat we weer te maken krijgen met voortrekkerij van vriendjes en intimi…! We weten allemaal hoe het werkt in Su!


    Rapporteer een reactie

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

LAATSTE BERICHTEN:
TOP SITES