Tijdens de regeringsvergadering van 8 november is er een belangrijke presentatie gegeven door de directeur van het ministerie van Ruimtelijke Ordening en Milieu (ROM), Ritesh Sardjoe en Nathalie Emanuels, consultant voor het Nationaal Actieplan (NAP), met betrekking tot de activiteiten en het tijdschema voor de uitfasering van kwik zoals wordt nagestreefd met het Minamata-verdrag.
In de presentatie is benadrukt dat de regering van Suriname zich actief inzet voor het uitfaseren van kwik, een schadelijke stof die negatieve gevolgen heeft voor mens en milieu. Het doel is om de uitfasering binnen een redelijke termijn te realiseren. Het streven is erop gericht uitfasering binnen 5 jaar te voltooien.
ROM-minister Marciano Dasai erkent dat het een uitdaging is om dit doel binnen deze tijdslimiet te bereiken. Echter belooft hij dat er een gedetailleerd plan zal worden uitgewerkt om deze ambitieuze doelstelling te halen.
President Chandrikapersad Santokhi zegt dat het wereldwijd bekend is wie de producenten van kwik zijn en dat het stopzetten van de productie bij deze bedrijven de uitfasering aanzienlijk zou vergemakkelijken. Hij wees ook op de complexiteit van de goudsector, bestaande uit legitieme exploitatie en illegale activiteiten.
Volgende week woensdag wordt er een concreet plan gepresenteerd met betrekking tot de ordening van de goudsector. Daarnaast zullen belanghebbenden in de sector, waaronder Skalian-houders, worden betrokken om hun systemen om te bouwen tot gesloten systemen. ZIJIN Mining is bereid trainingen te verzorgen om lokale gouddelvers kwikvrij te leren werken. Er zal met de gehele sector een overleg plaatsvinden om dit proces in goede banen te leiden.
De regering blijft vastberaden om actie te ondernemen tegen de schadelijke effecten van kwik en streeft naar een duurzame aanpak voor een gezondere toekomst voor de burgers en het milieu.






Over 5 jaar is alle flora en fauna- en het leven in de rivieren naar de Filistijnen.
Ook de bewoners van de omringende dorpen zullen ernstig ziek zijn van het jarenlang consumeren van vis die boordevol kwik zit. Het is niet voor niks dat er al jaren een import verbod is van Anjoemara. Ook de vice- president die het goede voorbeeld zou moeten geven, maakt zich op zijn goudconcessies schuldig aan kwiklozingen. Dus ik zou zeggen, gaan jullie daar rustig verder met slapen en pappen en nat houden hor. Baka 5 Jari wo bari…
Rapporteer een reactie
Uitfaseren duurt vijf jaar wetende dat het slecht is voor mens en milieu. Wat is belangrijker?
Goud heeft voor de gemiddelde Surinamer niks goed opgeleverd dan ellende. Ene kant is cyanide waar je niks meer over hoort.O en onze Vp & co kunnen dus ff verder gaan waarmee ze bezig zijn ….
Rapporteer een reactie
Om het even: Het gaat bij dit onderwerp om twee zaken;
1.President Chandrikapersad Santokhi zegt dat het wereldwijd bekend is wie de producenten van kwik zijn en dat het stopzetten van de productie bij deze bedrijven de uitfasering aanzienlijk zou vergemakkelijken
2.Hij wees ook op de complexiteit van de goudsector, bestaande uit legitieme exploitatie en illegale activiteiten
Maar nu:
#1 de eerste is een illusie, want de productie van kwik zal niet gestopt worden. Kwik wordt voor verschillende doeleinden gebruikt. En als de voorschriften voor gebruik worden nageleefd, dan is de eventuele schade aanvaardbaar.
#2 de tweede is de oorzaak van het probleem. Dus de aanpak moet ook hierop gefocust worden. De illegale exploitatie moet aan banden gelegd worden en een harde aanpak voor de bestrijding hiervan is noodzakelijk. Dus meneer President Chandrikapersad Santokhi begin hiermee en niet alleen woorden, maar vooral daden. Geen woorden maar daden. Daadkrachtig optreden in deze word van u verwacht.
Rapporteer een reactie
Al tig jaar horen we dit maar gebeurt er niets. Sommige politici zitten er ook veel te diep in!
Jammer genoeg mag je hier geen links plaatsen maar DA91 had gisteren een mooi interview met Sleur over de problematiek Op FB politiektrafassi kun je het terug kijken. Moet de regering ook maar eens doen.
Rapporteer een reactie
“ROM-minister Marciano Dasai erkent dat het een uitdaging is om dit doel binnen deze tijdslimiet te bereiken. Echter belooft hij dat er een gedetailleerd plan zal worden uitgewerkt om deze ambitieuze doelstelling te halen”.
“De regering blijft vastberaden om actie te ondernemen tegen de schadelijke effecten van kwik en streeft naar een duurzame aanpak voor een gezondere toekomst voor de burgers en het milieu”.
————————————————————————————————————–
Eerst zien dan geloven….!!!…Slechts “STREVEN” zoals president Santokhi zelf hierover verklaarde, is onvoldoende en derhalve volstrekt onacceptabel…!!!…het gaat in dit geval om zowel de gezondheid van mens en milieu nabij dergelijke goudmijngebieden……de betreffende leefgemeenschappen zijn dagelijks o.a. geheel afhankelijk van de consumptie van het verontreinigde water en vissen. De passieve houding van deze regering maar ook van alle vorige om dit gigantische probleem voor eens en voor altijd op te lossen, is feitelijk ronduit MISDADIG!!!!!!
Van deze uiterst naïeve en stuitend goedgelovige president die zich in de afgelopen drie jaren reeds talrijke keren heeft laten beetnemen door alle loze beloften van zogenaamde investeerders, is immers bekend, dat hij behalve zijn (NOG WEL!) goede bedoelingen en goede intenties voor de ontwikkeling van Suriname, helaas alle overige skills geheel ontbeert voor de functie van president…!!!!!!!!…….Alleen met goede intenties kan niemand een land besturen!!!…..
Als manager is het essentieel om goed te kunnen communiceren, omdat je de verantwoordelijkheid draagt voor de samenwerking. Daarnaast is eerlijkheid een eigenschap die niet mag ontbreken. Een succesvolle manager stelt zich op als coach en voelt zich écht verantwoordelijk. Op deze manier zijn je mensen bereid om voor jou door het vuur te gaan!
Een goede manager onderscheidt zich door zich ook écht verantwoordelijk te voelen. Als je oprecht betrokken bent bij het managen, zullen anderen je respecteren en vertrouwen.
Daarnaast heb je als manager een voorbeeldfunctie. Je bent verantwoordelijk voor je eigen gedrag, maar ook het gedrag van je werknemers. Voorkom gedrag wat je ook niet bij je teamleden wilt zien. Hoe kun je een ander aanspreken op ongewenst gedrag, wanneer je zelf ook ongewenst gedrag vertoont?
Onder deze noodzakelijke “SKILLS” oftewel competenties en kwaliteiten versta ik namelijk:
* Als regeringsleider heb je een voorbeeldfunctie naar zowel de eigen bevolking toe als ook naar de internationale gemeenschap…….als president van Suriname bent je verantwoordelijk voor je eigen gedrag, maar ook voor het gedrag van alle teamleden van jouw kabinet…….voorkom daarom gedrag wat je als president ook niet bij je overige regeringsleden wenst zien……..vergeet als president niet, dat al jouw gedragingen 24 uur per dag onder een “VERGROOTGLAS” worden geplaatst door zowel voor als tegenstanders van jouw regering..!….zeker in de digitale tijd waarin we anno 2023 leven!!!!!…..hoe denk je als president van Suriname een ander aan te kunnen spreken op ongewenst gedrag, wanneer je zelf ook ongewenst gedrag vertoont….?…..steel dus niet, wees zelf niet corrupt, faciliteer ook geen corruptie, nepotisme en/of alle andere malafide handelingen waardoor je jezelf, het ambt, de gehele bevolking en het land Suriname internationaal te schande zet……….
* Visionair leiderschap tonen aan de ministerraad en het gehele volk….op charismatische wijze tonen, dat de president de uiteindelijke “BAAS” is van de gehele regering inclusief de vp……helaas beschikt Santokhi ook niet over enig CHARISMA!!!!….in Santokhi´s eigen perceptie denkt hij af en toe (meestal tijdens speeches) door met enige stemverheffing, charismatisch over te komen bij zijn gehoor……een volslagen misvatting wat mij betreft…..eenieder weet immers allang, dat hij in werkelijkheid de zoveelste SLAPPELING is……
* Daadkracht bezitten om doortastend te kunnen handelen zodat eenmaal genomen besluiten efficiënt en adequaat worden uitgevoerd c.q. toezien dat deze door de betreffende regeringsleden zonder vertraging, dus binnen het aangegeven tijdsbestek, correct en tot op de letter worden uitgevoerd…..het is in dit verband zeer verstandig om de (eventuele) wens om altijd aardig gevonden te worden als president van het, heel snel en volledig los te laten…….er zullen zeker momenten aanbreken tijdens de regeerperiode waarop dergelijke minder prettige gesprekken en/of acties noodzakelijk zullen zijn die je als president van het land natuurlijk niet geliefd maken bij de overige regeringsleden…….toch zal je als eindverantwoordelijke merken, dat dergelijke gebeurtenissen uiteindelijk noodzakelijk zijn om het regeerteam vooral scherp en betrokken te kunnen houden.
* Over voldoende strategisch denkvermogen te beschikken teneinde steeds VOORAF, de juiste positie(s) te kiezen, de goede verdedigende acties te bedenken en actievaardigheid te kunnen plannen en/of tijdig de juiste wijzigingen toe te passen.
* Vaardigheden te hebben om zelf in staat te zijn, problemen op te kunnen lossen in plaats van oeverloos commissies in te stellen die uiteindelijk nooit een eindverslag aan de regering of DNA presenteren…..delegeer, observeer, controleer, inspireer en communiceer vooral regelmatig en eerlijk met de volledige ministersploeg……als president van het land ben jij immers de enige EINDVERANTWOORDELIJKE persoon….!!!….
* Het voeren van transparant/prudent beleid…..hieronder versta ik bedachtzaam, wijs en verstandig beleid ontwikkelen waarbij geen belangrijke informatie wordt achter gehouden voor zowel de DNA als de samenleving…….alle gelden waarmee de regering plannen uitvoert behoort immers maximaal toe aan het Surinaamse volk….het betreft hier de belastinginkomsten van het volk en niet van de president of van zijn ministersteam.
* Volledige verantwoordelijkheid nemen bij het falen van ministers of ministeries…….de president is immers de eindverantwoordelijke…zowel bij succes als ook bij falend regeringsbeleid.
* Santokhi mist ook de essentiële vaardigheden van eerlijkheid/openheid en communicatie met zijn ministersploeg om als president goed onderling te kunnen samenwerken…… dit gebrek heeft vanaf de start van dit kabinet, tot over en weer wantrouwen heeft geleid…..een goede president onderscheidt zich door zich oprecht verantwoordelijk te voelen voor het te voeren beleid……aangezien een dergelijke verantwoordelijkheid geheel ontbreekt bij het managen van zijn ministersteam, respecteren en vertrouwen een aantal bewindslieden Santokhi al langere tijd niet meer……Dit heeft Santokhi vanwege zijn vele eigen tekortkomingen, geheel aan zichzelf te wijten!!!
* Op de hoogte blijven van nieuwe, nuttige en toepasbare TRENDS in de wereld….om tijdig in te kunnen spelen op en implementeren van noodzakelijke innovatieve ontwikkelingen ten voordele van de totale samenleving.
Hoewel ik nu ten volle besef, dat ik geheel buiten de context van het oorspronkelijk onderwerp ben getreden met mijn comment, heb ik toch gemeend u allen deze “BLAUWDRUK” voor een goede en vooral capabele president (m/v) van Suriname, niet te mogen onthouden…….
Ik nodig u allen graag uit om er lustig op los te “schieten” indien u daar enige behoefte aan zou hebben…….
Ik heb slechts gepoogd om mijn eigen meest belangrijkste criteria weer te geven voor de meest noodzakelijke competenties waaraan IEDERE toekomstige president van ons geliefd Suriname, aan zou moeten voldoen…..
Onnodig te vermelden dat deze man of vrouw, in tegenstelling tot de afgelopen twee regeringen als ook de huidige vwb de VP, uiteraard van ONBESPROKEN GEDRAG moet zijn!!!
een fijn lichtjesfeest!!!
Shubh Divali
Rapporteer een reactie
De ABOP kan wel wat kwik in hun ess gebruiken.
Wat kwikke mensen met frisse ideeën kan geen kwaad.
Rapporteer een reactie