WATERKANT.NET
SURINAME, SURINAMERS EN SURINAAMSE ZAKEN OP INTERNET
Foto van de dag
Laatste berichten
Special
PARAMARIBO, 14 mei – Een gloeiend hete aardappel. Zo mag de zaak rond de Decembermoorden best wel omschreven worden. De behandeling is er ook.. Lees verder »
Laatste reacties
Recente forum topics
“Zwarte Surinamers beseffen racisme Sint niet”
PARAMARIBO, 5 dec – Afro-Surinamers in Suriname beseffen nog te weinig hoe racistisch getint het sinterklaasfeest is. Dit stelt Glenn Codfried van de Nederlandse stichting Wi Sten. De strijd die in Nederland wordt gevoerd tegen met name het fenomeen van de Zwarte Piet, moet in Suriname nog aanslaan. Het is onbegrijpelijk dat zwarten de sint zo gunstig gezind zijn.
In Suriname wordt door bepaalde delen van de bevolking nog volop gehost op 5 december. Zwarte Piet is er steevast bij en er zijn maar weinigen die er echt om malen. Wie het niet aanstaat, blijft weg. “Pieterbaas is een racistisch element van het sinterklaasfeest, het is dan triest, dat in Suriname zwarte mensen helpen om dit racistisch beeld verder de wereld in te helpen”, zegt Codfried tegenover Radio 10 .

De racistische grondslag wordt veel te weinig beseft. Wie dit feest viert is in wezen racistisch bezig. De politie zou er aan te pas moeten komen. Suriname moet het dringend over een andere boeg gooien. “Er moet een wet komen in verband met discriminatie, zwarte mensen worden nog steeds gediscrimineerd, geef de zwarte mensen die het nog niet weten, de informatie die ze bewust kan maken”, aldus Codfried.
Er zijn 63 reacties
Geef een reactie
- Reacties met scheldwoorden en/of beledigingen worden verwijderd
- Constant typen of overmatig gebruik van hoofdletters is niet toegestaan
- Bij herhaald overtreden van de regels wordt u op de zwarte lijst geplaatst en komen reacties niet meer door
http://www.waterkant.net/suriname/forum/index.php

‘Om terug te komen op het sinterklaas en piet discussie. Velen van deze reageerders zijn zelf sinterklaas, piet hein, nakomelingen van leopold II, koeli’s, creolen, pa’is, allochtonen, slaven, kleurlingen, pieten, inboorlingen, heidenen, inferieuren, wilden, beschavinglozen en “negers”. Enkele zijn respectvolle Afro….vul maar in’.
Zelf het woord negers tussen aanhalingstekens plaatsen en het woord koeli’s dan.
Deze persoon is dus zelf een racist.
Man ga eens voor de spiegels staan en neem je zelf van top tot teen in ogenschouw!
Alleen maar zeikerds en jankerds met hun gezeur over de Sint en zijn Zwarte Pieten.
Wat hebben ze toch een minderwaardigheidsgevoel.
So Sad!
Wat een slap gelul. Sinterklaas een Nederlands feest ? Kom nou, wie naar het Journaal eergisteren heeft gekeken dat bondskanselier Merkel van Duitsland president Chiraq ontving samen met ja!!!! Sinterklaas dus. In Noord-Duitsland wordt Sinterklaas gewoon gevierd, echter bij mij weten zonder Zwarte Piet.Overigens vind ik dat men moet ophouden dit kinderfeest in de racistische sfeer te betrekken. Alleen mensen die zich minderwaardig voelen nemen er aanstoot aan. Wees trots op jezelf en afkomst.
De mening van “Cees”nr.48 is een mening.
Nogmaals democratie op de eerste plaats.
Maar dit is een mening van de allerdomste klasse.
Duidelijk een mening van iemand die in plaats van op te letten in de klas(vroeger)….zijn tijd besteed heeft aan oerstomme gedachten en activiteiten.
Denk eerst na(als je het kan)om je mening te geven en zonder bepaalde bevolkingsgroepen
te kwetsen.
Jij zegt dat negers niets doen…maar jij doet nog veel minder en daarbij bevestig je je domheid.
Maar beste “cees” we leven in een democratisch land…je domheid is je vergeven.
Geachte redactie,
Ik zat die reacties te lezen en dacht bij sommigen plotseling van; hadden we meer van die ‘doe-mensen’ als Glenn Godfried in ons midden, dan al die praters, die het niet durven een poot uit te steken in het belang van hun kinderen en kleinkinderen.
Ik bedoel, al jij Sinterklaas leuk vind, waarom stoor je je dan aan, of voel je diep in je onderbewustzijn toch, dat ergens iets niet klopt met dit zogenaamd feest.
Ik bedoel ga dan maar feesten met die Klukluxclan-achtige man met zijn rode mutsje op en speel maar knecht voor hem. Neem je kinderen mee, eet en drink, pak je cadeautjes uit en geniet “slimmerik”, in de hoop dat je eens wakker mag woorden en zien hoe gemeen de duivel kan zijn. En in welke gedaantes hij zich aan jou en je kinderen kan manifesteren. Je houdt van cadeautjes noooooo, vooral voor de kinderen nooooooo, zwakkeling die je bent!!!!!!!, KNECHT!!.
Maar dat was Jezus van Nazareth gelukkig niet. Trouwens, lees je Bijbel; Jezus heeft in de woestijn, deze bespoeving ook mogen meemaken, maar gelukkig had Hij die gast gelijk door. Maar acht, sommigen neigen niet als Jezus te willen zijn, omdat zij overbelast zijn met een inferieurgevoel van hier tot Bersaba (katibo toch)
M.a.w.: Als je je voelt als een knecht, praat je ook zo en gedraag je je ook zo. En het verschil tussen een huisslaaf en een veldslaaf merk je aan zijn houding, net als bij die bekende reclame op de Nederlandse TV over de Landmacht: Geschikt of ongeschikt, Kunta of Tobi.
Kijk naar David in de Bijbel, die had GEEN inferieurgevoel, en Goliath bleef liggen.
Kijk naar Kain, die had WEL een inferieurgevoel, en dode zijn broer Abel uit pure stommiteit.
En jij met je inferieurgevoel, begrijp je nu hoe gevaarlijk je bent in ons midden, dus laat me weten wie je bent, opdat ik je in naam van God uit de weg kan gaan, totdat ik mag merken dat je uiteindelijk toch het licht het mogen aanschouwen.
Trouwens, het is nooit te laat. Gods molen maalt langzamm maar zeker.
Dus tot ziens in de ‘bewustzijnswereld’ en……. vrolijk feesten dan maar.
Ps. vergeet je pepernootjes niet, zo heten die dingen toch?.
Voor alle donkere surinamers die zich gediscrimineerd voellen heb ik het volgende te melden:
Ik ben mijn voorouders uit india zeer dankbaar dat zij naar Sur zijn vertrokken aldan niet als contractarbeiders of slaven. Als dit niet was gebeurd, vraag ik mij af in welke sloppenwijk ik nu zou wonen in India, als ik uberhaub zou bestaan.
Mijn beste zwarte landgenoten. Wees blij dat de slavenperiode heeft bestaan en nu is afgeschaft, anders was je misschien nu in Afrika honger aan het leiden!!!!.
WEES TEVREDEN WAT JE NU HEB/BEN
Dit is geen verhaal maar waargebeurt.
Ik zat op Sinterklaas avond in de metro op weg naar huis, en ook toevallig in ‘t laatste wagon. En op een gegeven moment keek ik om me heen en zag dat er op dat moment toevallig alleen maar zwarte mensen of mensen met een kleur in die zelfde wagon zaten.
En JA HOOR….., bij de volgende halte stap een Zwarte Piet binnen en het duurde niet lang of een paar Hip Hop broeders van me begonnen te mopperen.Niemand heeft wat tegen Zwarte Piet gezegd of bedreigd, maar ik heb nog nooit eerder in m’n leven gezien dat iemand zich op zo’n manier niet op zijn gemak voelde, en het leek als of het eeuwig duurde voordat de metro de volgende halte had bereikt. Piet stapte gewoon uit,en toen brak er een enorm gelach uit. Ik heb zelf in geen tijden zo gelachen, ik lach nu nog steeds……….!
Achteraf vroeg ik me zelf af, wat er op zo’n moment in zo’n jongen omgaat, was ‘t z’n geweten of dacht hij dat hij verkeerd bezig was? We zullen het nooit weten.
Maar ja…… dit wou ik met jullie delen lieve mensen.
EN HET IS ECHT WAARGEBEURT.
Ruben.
@ 55
Wat een achterlijke denkwijze!
Wat denk je van deze: De Joden mogen blij zijn met de Holocaust, omdat de staat Israël gesticht is!
En, het is lijden!
Je bent gewoon een stomme baboe!
Geachte heer of mevrouw Ruben,
Ik was zeer blij met uw verhaal. En zo merk je dat ook sommige ‘zwarte pieten’ onder ons, ook zelf last hebben van die rol van piet en infeite diep in hun hart weten of voelen dat dat ding niet goed is. Maar kennelijk niet weten denk ik, hoe zij er onderuit moeten komen. Ze voorzeren zich of laten zich voorzeren door een zogenaamde vriend, wit of zwart.
Het moment dat een witte collega of vriend mij zou vragen om op 5 december zwarte piet te spelen, dan zou dat voor mij gelijk duidelijk zijn dat die collega of vriend, het eerder nooit met mij gemeend heeft. Dus dat hij al die tijd infeite gewoon een huigelaar was. En wat dat betreft laat ik je het ook direct weten, misschien is dat de reden geweest dat men het nooit waagde ‘fu tyari doroay kon na mi.
Ik heb eerder ook in witte bedrijven gewerkt en dat doe ik op dit moment nog, maar ik moet eerlijk bekennen dat nog nooit, let wel, NOG NOOIT!!! een collega of leidingevende mij gevraagd heeft om voor hem of haar zwarte piet te spelen op 5 december.
Let wel, NOG NOOIT!!!!!
En waarom niet denk ik; bika tigri sabi pe a e krasi en gogo.’
Sommige ptata’s kunnen soms gewoon door de ziel van sommige zwarten kijken en inschatten van; die kan je gebruiken en die niet, bij die wel, maar bij die hoef je het beslist niet te proberen, en hoe dan;
Omdat het niet moeilijk hoef te zijn om een huisslaaf te onderscheiden van een veldslaaf.
Het is net als (verborgen) racisme; Aan de houding van iemand kun je zien en vaak ook voelen dat je hier te maken hebt met een dubueuse persoonlijkheid, dat ‘racisme’ kan heten. Je hoeft het maar even tijd te gunnen om er achter te komen.
Net als bij haat of liefde, je kan het voelen of merken, maar je moet wel geloven wat je waarneemt of voelt, zolang het tegendeel niet bewezen is.
Lees ook: ‘Het Heft in Eigen Hand’ van de psychologische schrijver: Wayne Dayer.
Free your mind!! Maak het licht aan, zodat je beter kunt zien waar je moet lopen, maar ook wie je vrienden zijn en wat zij om je heen bekokstoven.
Free your mind NOW!!
Ik denk al een tijdje over het maken van een film in de trant van Submission, maar dan dus als een aanklacht tegen Sinterklaas en Zwarte Piet.
Ik vraag mij af of mijn landgenoten van elkaar houden.Ik beproef een zekere spanning.
Soms geven we onze mening als kippen zonder koppen.
Ik wordt er niet goed en ook niet vrolijk van.Man man….de hele wereld lacht ons uit .
Reden: We lullen veel maar we zeggen weinig !!
Gaan jullie maar lekker bloedworst en fladder
eten.
Waarom het Sinterklaasfeest anno de jaren 2000 niet iets aanpassen? Op een danige manier dat het niemand tegen de borst stuit.
Wat neemt dat van ons weg?Vanaf de jaren vijftig blijven wij maar alle kritiek negeren.Wat is wijsheid ?
Ter geschiedkundige informatie :
“Op 5 december 1957 werd ik wakker en zag allemaal mannen met geweren op straat. Een vriendin van Shell zou bij mij koffie komen drinken, maar zij kwam niet. Zij had haar tafelzilver in een luier verstopt en was hals over kop verdwenen, weg uit Indonesië. Alle consulaten moesten dicht. We belden elkaar allemaal op en informeerden bij elkaar wat er aan de hand was”, vertelt Constance Huydecoper.
Soekarno liet op deze Sinterklaasdag officieel een uitwijzingsbesluit uitgaan dat gold voor vrijwel alle Nederlanders. Zij moesten het land uit. Dat wierp een zwarte schaduw over de Sinterklaasviering. Het feest verliep vanwege alle spanningen die dag al heel anders dan voorgaande jaren. Zo was het al jaren de gewoonte dat de burgemeester van Jakarta de witgebaarde bisschop officieel ontving en een rondtocht maakte door de stad. Deze keer moest de bisschop verstek laten gaan. Het Sinterklaasfeest werd verboden. Het was immers een puur Hollands feest, waar ook nog eens de blanke Sinterklaas boven de zwarte knecht stond.Jaren lang bleven de Nederlanders de kritiek die de Indonesiers hadden over o.a. hun gevoelens van onderdrukking die steeds tijdens de 5 dec.periode te boven kwamen negeren. In naam van het kind werd het kolonialisme,imperialisme en de slavernij ,volgens de indonesiers samengesmolten en door de Nederlanders in feestje vermomd .De Nederlanders bleven volgens het volk , koppig doorgaan de gekleurde mens, te treiteren met hun zoals laatsgenoemden het noemden krenkende racistiche feest.
Hendrik Bouwer werkte bij de Deli-Spoorweg-Maatschappij (DSM) en ondanks het officiële verbod op de Sinterklaasviering, lukte het hem toch in het geheim het feest bij DSM te organiseren.
Na Sinterklaas kwam de uittocht van veel Nederlanders op gang. Zij probeerden een plekje op één van de boten te bemachtigen en lieten vaak huis en haard achter. Niet iedereen vertok tegelijkertijd. Anneke Koopmans, wiens man bij de KPM werkte zegt: “Ik ben met mijn zoon vertrokken, net voor kerst in 1957. Net als alle andere vrouwen van het KPM personeel. Het was héél erg op die boot. We zaten allemaal onder het dek en moesten daar ook eten. Het was echt armoetroef op die boot”.
Libert Hol vertelt dat zijn ouders pas besloten te vertrekken toen de ziekenhuizen geen Hollandse patiënten meer wilden opnemen. Hendrik Bouwer kreeg op 27 december te horen dat hij binnen 24 uur weg moest zijn uit Indonesië. En Lily Philippi stond op oudejaarsavond, 31 december 1957, met een klein mandje vol kleren te wachten op een bus, om te repatriëren. De bus bracht haar en anderen naar de haven van Surabaja, waar ze op de boot stapten.
Op één van de boten werkte Carla Meek als maatschappelijk werkster. Zij moest onderweg zoveel mogelijk informatie verzamelen over de achtergrond van de passagiers. Op basis van die gegevens maakte zij met haar team een onderverdeling van de repatrianten in groepen: “Als iemand bijvoorbeeld een bepaalde ziekte had, kon die persoon het best ingedeeld worden in een pension in de buurt van een ziekenhuis waar die ziekte behandeld kon worden”.
De repatrianten kwamen in opvanghuizen terecht, verspreid over heel Nederland. Lily Philippi kwam met de boot aan in Singapore en vloog eind januari met het vliegtuig naar Nederland: “Het was hartje winter en ijskoud. Op schiphol moesten we trainingspakken aantrekken die ter plekke werden uitgedeeld. We hadden zelf niets bij ons. De volgende dag bracht een bus ons naar Zuid – Limburg. Dat wist ik natuurlijk niet, maar ik zag na uren rijden ineens steenkolenmijnen uit het busraampje. Ik vroeg waarom ik zo eindeloos ver weg gebracht werd, waarop de buschauffeur antwoordde: “maar meiske, ge benne toch rooms katholiek”. Lily Philippi woonde van haar 15e tot haar 18e in het pension in Zuid Limburg.
In januari 1958 arriveerde Hendrik Bouwer ook in Nederland. Hij moest direct door naar een vakantieverblijf van DSM in Blaricum. Het kostte hem veel moeite om in Nederland werk te vinden:”Ik was te oud en ik telde gewoon niet mee”.
Na veel inspanning en met doorzettingsvermogen lukte het zowel Lily Philippi als Hendrik Bouwer om in Nederland werk te vinden. Dat was de basis voor een nieuw leven in een nieuw Land. Om de herinnering aan hun eigen land en cultuur levend te houden, bezoeken ze nu nog regelmatig de zogenaamde “Masoek Sadja”, de Indische inloopdagen, waar ze met vele lotgenoten in een toch enigszins weemoedige sfeer Indonesische hapjes eten en bingo spelen.
Waar is het misgegaan met het geschiedenisonderwijs dat deze mensen een karikatuur maken van anderen, en opvoeren als de knecht van zichzelf: een blanke man?
Van een gewelddadige geschiedenis waarin zwarte mensen alleen maar iemands knecht konden zijn, en absoluut geen rechten hadden, hebben we in de 21e eeuw een volksfeest waarin de knecht pérse zwart moet zijn, en geen andere kleur mag hebben. Hoe bizar is dat? En hoe leg je dat uit aan de mensen die gevochten hebben voor de rechten van zwarte burgers?